مخرب‌ترین حوادث طبیعی 2013

مخرب‌ترین حوادث طبیعی 2013

مخرب‌ترین حوادث طبیعی،حوادث طبیعی،طوفان‌ هایان،طوفان فایلین،مطالب جالب

مخرب‌ترین حوادث طبیعی 2013

در سال 2013 میلادی زندگی میلیون‌ها نفر از مردم جهان تحت تاثیر انواع فجایع و حوادث طبیعی همچون خشکسالی و طوفان‌های سهمگین و ویرانگر قرار گرفت.

برخی از مخرب‌ترین و ویران‌کننده‌ترین این بلایای طبیعی در سال 2013 میلادی که واکنش‌های بشردوستانه چشمگیری را به همراه داشته شامل موارد زیر است:

طوفان‌ هایان - فیلیپین

هایان که یکی از شدیدترین طوفان‌ها در سال گذشته محسوب می‌شود در هشتم نوامبر بخش‌های مرکزی این کشور را درنوردید و نزدیک به 6000 کشته برجای گذاشت و بیش از 3.6 میلیون نفر را آواره و بی‌خانمان کرد. این طوفان اکثر زیرساخت‌های فیلیپین همچون جاده‌ها، سیستم آب و فاضلاب و خطوط ارتباطی را تخریب کرد.

طوفان فایلین - هند

فایلین مهیب‌ترین طوفانی بود که طی 14 سال گذشته در هند رخ داد و زندگی بیش از 13 میلیون نفر از ساکنان آن را مختل کرد. بارش شدید باران و وزش بادهای سهمگین خسارات گسترده‌ای برجای گذاشت، هرچند در جریان این حادثه طبیعی کمتر از 50 نفر از مردم این کشور جان خود را از دست دادند. دولت هند و سازمان‌های امدادی با آمادگی کامل برای مقابله با این حادثه طبیعی و تخلیه زود هنگام حدود یک میلیون نفر از ساکنان آسیب‌پذیر توانستند شدت تلفات آن را کاهش دهند.

طوفان‌های مانوئل و اینگرید - مکزیک

در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی دو طوفان به طور جداگانه بخش‌های غربی مکزیک را درنوردید که منجر به وقوع سیل‌های گسترده و رانش زمین شد. در این حوادث طبیعی تنها در ایالت «گوئررو» زندگی بیش از 200 هزار نفر مختل شد. در شهر «آکاپولکو» نیز گل و لای ناشی از جاری شدن سیل به تخریب ساختمان‌های مسکونی و آسیب دیدن خودروها منجر شد.

زمین‌لرزه در ویزایاس - فیلیپین

تنها سه هفته پیش از آنکه طوفان هایان جزیره «ویزایاس» را درنوردد، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 7.2 ریشتر همین منطقه را به لرزه درآورد و 222 قربانی برجای گذاشت و 350 هزار نفر را آواره کرد. همچنین بر اثر این زمین‌لرزه حدود 73 هزار ساختمان مسکونی خسارت دید و یا تخریب شد. علاوه بر این، پیش از آن‌ که طوفان هایان این منطقه درنوردد هزاران نفر از نجات‌یافتگان این زمین‌لرزه به دلیل کمبود سرپناه همچنان آواره بودند.

طوفان‌های آمریکا

در ماه مه سال گذشته میلادی (2013) طوفان شدیدی شهر اوکلاهما را درنوردید که به تخریب چندین خانه منجر شد و ساختمان دو مدرسه ابتدایی به شدت خسارت دید. در این حادثه دست‌کم 24 تن جان خود را از دست دادند. یک هفته پیش از این حادثه نیز 10 طوفان ویرانگر دیگر در شمال تگزاس گزارش شد که این طوفان‌ها نیز شش قربانی برجای گذاشتند.

از جمله بلایای طبیعی گسترده دیگر که در سال 2013 میلادی اتفاق افتاد می‌توان وقوع زمین‌لرزه و سونامی در جزایر سلیمان، زمین‌لرزه سیچوآن در چین، خشکسالی آفریقای جنوبی، سیل در ایالت «اوتارخندِ» هند و جاری شدن سیل در ایالت کلرادوی آمریکا اشاره کرد./ ایسنا
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه